- Ogrody

Ogrodnik - Blogi

W każdym ogrodzie kwitną rośliny ale w różnym czasie. Warto projektując ogród uwzględnić kilka gatunków które będą ozdobą w momencie gdy wszystko inne już przekwitnie lub jeszcze nie zakwitnie. Taką rośliną, która zakwita początkiem lata jest Hydrangea popularnie nazywana Hortensją. Używam nazw łacińskich aby sprecyzować dokładnie o jaką roślinę chodzi. 


Najczęściej Hydrangea kojarzy się z dużym pięknym bukietem białych kwiatów. Często jest mylona z Kalina (łac. Viburnum ) Oto kilka ciekawych odmian które polecam Wam do posadzenia w Waszym Ogrodzie. W handlu spotyka się zazwyczaj podstawowe odmiany:   


Hydrangea paniculata "Limelight" to odmiana o kremowo białych bardzo dużych kwiatach pojawiających się około początku lipca. Roślina dorasta do wysokości około 2-3 metrów ale zazwyczaj muszą to być okazy wieloletnie. Jest to jedna z odmian o niezawodnym kwitnieniu, szybkim i bujnym wzroście. Tworzy długie, wyprostowane pędy. Kwitnie na początku lipca lekko seledynowymi kwiatami, które później zmieniają swoją barwę na zielonożółtą, a następnie na kremowobiałą by w końcówce lata stać się lekko różowe. Odmiana ta została wprowadzona do uprawy w 1990 roku w Holandii i jest jedna z najładniejszych roślin kwitnących w lecie.

Pielęgnacja i wymagania:
Preferuje stanowisko słoneczne do lekko zacienionego, osłonięte od wiatru oraz lekkie, próchniczne gleby. Hortensje powinny być sadzone w miejscu możliwie wilgotnym, podczas suszy należy je obficie podlewać.
Nawożenie jak u większości hortensji nawozami zakwaszającymi, najlepiej przemiennie. Dobre efekty daje wiosenne nawożenie siarczanem potasu. W okresie wzrostu zasilamy nawozem azotowym siarczanem amonu średnio 1 łyżka stołowa pod roślinę (2-3 letnią), pod większe analogicznie więcej. Można też stosować gotowe mieszanki nawozowe oferowane przez producentów i stosować wg instrukcji. Odmiana mocna, odporna na choroby i szkodniki. Jest całkowicie mrozoodporna. Ponadto toleruje zanieczyszczenia powietrza i gleb przez co doskonale spełnia swoją rolę do sadzenia jej w warunkach miejskich.
Kwitnienie: Hortensja kwitnie bardzo licznymi ogromnymi (nawet 30cm) przepięknymi lekko seledynowymi kwiatami na początku, później zmieniają swoją barwę na kolor zielonożółty, następnie na kremowobiały a w końcówce lata lekko różowieją. W okresie kwitnienia roślina ta wygląda przepięknie, przyciągając uwagę i zaciekawienie swoją niezwykłą ilością kwiatostanów. Nieścięte kwiaty mogą zdobić roślinę przez całą zimę. Niewątpliwie zaletą Hortensji bukietowej jest to że kwiaty pojawiają się na pędach jednorocznych a tym samym nie są narażane na przemarznięcia w okresie zimy. Należy dodać że Hydrangea paniculata należy do hortensji najbardziej wytrzymałej na niskie temperatury i znosi mrozy nawet do -30°C. Doskonała roślina do sadzenia w pojedynkę i w grupach w rożnego rodzaju ogrodach.

Cięcie: Należy corocznie wczesną wiosną skracać zeszłoroczne przyrosty mniej więcej o jedna trzecią długości. Pamiętajmy o tym zabiegu ponieważ stymuluje on rozkrzewianie się naszej rośliny, zwiększa ilość kwiatostanów.

Zastosowanie: Jest to bardzo efektowny krzew, który długo i pięknie kwitnie. Może być sadzony w ogrodach, jako roślina solo gdzie pięknie prezentuje się na tle trawnika. Z hortensji ogrodowych można tworzyć grupy lub sadzić je wzdłuż ścieżki, koło tarasu lub w pobliżu ławki czy altany. Kwiaty hortensji nadają się na kwiat cięty, a po zasuszeniu można wykorzystać do suchych bukietów. Ten typ hortensji uprawia się też jako roślinę doniczkową, przyspieszając kwitnienie na Wielkanoc dla dekoracji kościołów. Cenną cechą jest termin kwitnienia, który przypada na pełnię lata. Roślina najpiękniej kwitnie gdy jest przycinana. Kwiaty pojawiają się tylko na pędach jednorocznych dlatego silne cięcie które sprawi większy przyrost młodych pędów jest jak najbardziej wskazane. Hydrangea lubi być dobrze nawodniona wtedy wydaje większe kwiaty

 
Proszę włączyć JavaScript!
Wyłącz Blokowanie Reklam

w swojej przeglądarce

Konkurs Ogród Roku, Najpiękniejsze Ogrody, Ciekawe Ogrody, Prezentacje Ogrodów, Zdjęcia Ogrodów, Piękne Ogrody, Ogrodnictwo,